Czy nachodzi czas zdjęć nieidealnych?

Zdjęcia nie zawsze mają dużo wspólnego z rzeczywistością. W dobie super nowoczesnych aparatów i banalnych w obsłudze programów do retuszu zdjęć praktycznie każdy może przedstawić perfekcyjne zdjęcie, wywołujące wyłącznie pozytywne odczucia. Coraz częściej pojawia się jednak opinia o sztuczności tego typu fotografii.

Jak wyglądały amatorskie zdjęcia kilkanaście lat temu?

Jeszcze kilkanaście lat temu perfekcyjne zdjęcia widywało się tylko na czołówkach gazet i banerach reklamowych. Za ich przygotowanie odpowiadał sztab ludzi i drogi sprzęt. Takie fotografie były wynikiem wielogodzinnych działań modelek, charakteryzatorów oraz fotografów.

Amatorzy korzystali zaś z dość prymitywnych aparatów cyfrowych, czy też aparatów o niskiej rozdzielczości, wbudowanych w telefony. Znajomość technik fotograficznych w społeczeństwie była też znacznie mniejsza. Z tego powodu większość ludzi nie miała możliwości wykonania perfekcyjnych fotografii.

Jak social media zmieniły świat fotografii?

Dziś nowoczesny sprzęt fotograficzny i zaawansowane programy do obróbki zdjęć są dostępne dla każdego. Rozwój mediów społecznościowych sprawił zaś, że każdy może zostać modelem lub fotografem i podzielić się zdjęciem z całym światem za pomocą kilku kliknięć. Codziennie w sieci pojawiają się więc miliony idealnych fotografii przedstawiających pewnych siebie, atrakcyjnych i szczęśliwych ludzi. W konsekwencji amatorskie zdjęcia przedstawione np. na Instagramie często nie różnią się praktycznie niczym od tych przedstawianych w popularnych czasopismach.

Co raz częściej jednak pojawiają się głosy, że taki wyidealizowany świat przedstawiony na zdjęciach w social media jest sztucznym tworem odbiegającym od rzeczywistości. Można też powiedzieć o pewnym przesycie tego typu zdjęć, ponieważ wszystkie one są do siebie bardzo podobne.

W branży fotograficznej spekuluje się więc, że wkrótce moda ulegnie zmianie. W najbliższej przyszłości ludzie mają częściej interesować się realistycznymi i w pełni naturalnymi zdjęciami zamiast tych, które przedstawiają wyidealizowany obraz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *