Jak Google Street View zmieniło świat?

Google Street View to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia ludziom na całym świecie planowanie podróży. Dla niektórych ta interaktywna baza zdjęć miast z całego świata to nawet źródło rozrywki. Korzystając z Google Street View, można przecież obejrzeć drugi zakątek świata bez ruszania się z domu.

Czym jest Google Street View?

Google Street View to opcja dostępna w Google Maps, która umożliwia przeglądanie panoramicznych i interaktywnych zdjęć ulic miast. Mówiąc prościej, jest to usługa zapewniająca możliwość odbywania wirtualnych spacerów. Korzysta się z nich w wielu krajach na świecie, a w szczególności w Ameryce Północnej oraz Europie, w tym i w Polsce.

Jak wymyślono Google Street View?

Google to jedna z największych korporacji na świecie. Zasadniczo korzystanie z usług tej internetowej firmy jest darmowe, przez co ma ona miliardy klientów. Google słynie też z wprowadzania innowacji, które zmieniają życie ludzi na lepsze.

Jedną z takich innowacji było właśnie Google Street View. Z początku, czyli w 2007 roku, był to program pilotażowy. Wtedy to wykonano zdjęcia ulic paru największych miast Stanów Zjednoczonych, a następnie połączono ją w interaktywną mapę. Szybko okazało się, że idea Google Street View cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mapy obejmowały więc kolejne miasta i to już nie tylko te zlokalizowane w Ameryce.

Skąd Google bierze zdjęcia?

Stworzenie interaktywnej mapy wszystkich ulic nawet jednego miasta jest czasochłonnym zadaniem. W dodatku każde zdjęcie musi spełniać określone wymogi. Konieczne jest wykonywanie zdjęć typu 360 stopni oraz określenie precyzyjnej lokalizacji fotografowanego miejsca.

Tymczasem w ciągu 10 lat Google sfotografowało wręcz nieskończoną liczbę miejscowości. Wymagało to pracy wielu ludzi, odpowiedniego sprzętu fotograficznego, dużych nakładów finansowych oraz wykorzystania kreatywnych rozwiązań.

Zdjęcia dostępne w Google Street View wykonywane były za pośrednictwem różnych środków transportu. Wykorzystywano samochody, motory oraz rowery. W niektórych krajach transport sprzętu fotograficznego opierał się nawet o zwierzęta. Tak było chociażby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W tym pustynnym kraju do wykonywania zdjęć posłużono się… wielbłądem.

W jaki sposób zdjęcia są ze sobą łączone?

Przygotowanie ogromnej bazy zdjęć 360 stopni to pierwszy etap przygotowania usługi Google Street View. Później zdjęcia trzeba jeszcze ze sobą połączyć w jedną spójną interaktywną mapę. Za to odpowiadają najnowocześniejsze algorytmy Google.

Inteligentne algorytmy są także odpowiedzialne za zamazywanie na zdjęciach ludzkich twarzy, czy też tablic rejestracyjnych. Okazało się to konieczne, ponieważ spora liczba ludzi wytoczyła Google procesy sądowe w związku z naruszeniem ich prywatności.

Jak często aktualizowane są zdjęcia?

Google stara się aktualizować zdjęcia dostępne w Street View. Częstotliwość aktualizacji jest zależna od popularności danego miasta. Najczęściej aktualizacji podlegają najważniejsze miasta na świecie. Polskie miejscowości w większości zostały sfotografowane po raz pierwszy w 2012 roku. Większość zdjęć do dziś nie doczekała się jednak aktualizacji.

Wielu Polaków żywi więc nadzieję, że zdjęcia polskich miejscowości zostaną wkrótce zaktualizowane. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja jest czasochłonna i wysoce kosztowna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *