Czy moda na aparaty analogowe powraca?

Moda ma to do siebie, że często powraca i to nawet po dziesięcioleciach. Sentymenty sprawiły, że w ostatnich latach wielu ludzie zaczęło interesować się np. gramofonami, czy kasetami VHS. Czy podobny los spotka aparaty fotograficzne w wersji analogowej i ludzie będą je ochoczo kupować?

Dlaczego moda na aparaty analogowe powraca?

Z roku na rok sprzedaż analogowych aparatów fotograficznych wzrasta. Dużą popularnością cieszą się nawet bardzo stare modele. Kupują je nie tylko starsi ludzie, którzy z nimi wyrośli, ale także młodsze pokolenia. Zjawisko to można wytłumaczyć kilkoma powodami:

  • Sentyment – wielu ludzi ma pozytywne skojarzenia z aparatami analogowymi.
  • Przesyt nowoczesnej technologii – coraz więcej ludzi jest zmęczonych supernowoczesnymi technologiami i woli korzystać z prostszych rozwiązań.
  • Ciekawość – wielu ludzie jest po prostu zaintrygowanych tym, jak wykonywało się zdjęcia przed erą aparatów cyfrowych oraz lustrzanek.

Dla każdego amatora i profesjonalisty użycie aparatu analogowego to także cenne doświadczenie, które pozwala rozwinąć swe fotograficzne umiejętności. Ponadto zdjęcie wykonane popularnym analogiem pozwala stworzyć oryginalne i nietuzinkowe zdjęcie, które może się wyróżnić na tle milionów niemal identycznych zdjęć cyfrowych. Warto zauważyć, że do dziś wiele szkoleń z fotografii obejmuje także zajęcia z wykonywania zdjęć aparatami analogowymi.

Jaki wykonuje się zdjęcia aparatem analogowym?

Aparaty analogowe to zupełnie inne urządzenie niż ich cyfrowe odpowiedniki. Ich obsługa jest trudniejsza i wymaga większej cierpliwości. Wykonanie każdego zdjęcia wymaga dłuższych przygotowań i uchwycenia perfekcyjnego kadru. Liczba kliszy jest bowiem mocno ograniczona, a wywołanie każdego zdjęcia wiąże się z kosztem. W dodatku, co do zasady zdjęć analogowych nie można retuszować w programach graficznych.

W zamian otrzymuje się wyjątkowe zdjęcia, których jakość jest bardzo wysoka. Zdjęcia analogowe są w stanie przetrwać w dobrym stanie nawet dziesiątki lat. Zaletą analogów jest także ich wytrzymałość. O ile aparat cyfrowy potrafi rozpaść się na części po jednym upadku, o tyle ten analogowy jest odporny na wstrząsy, zderzenia, a nawet niekorzystne warunki atmosferyczne.