Bardzo często przeglądając zdjęcia z podróży mamy wrażenie, że większość jest taka sama. Ujęcia się powtarzają a pozy niczym się nie różnią na poszczególnych kadrach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zazwyczaj robimy zdjęcia po prostu odruchowo. Chcąc uchwycić ważny dla nas moment nie zastanawiamy się nad ustawieniem odpowiednich opcji w aparacie czy smartfonie, tylko od razu chcemy sfotografować to, co właśnie widzimy.
Fotografia kreatywna to inne niż zawsze, spojrzenie na dany obiekt, miejsce czy ludzi. Jest to wykorzystywanie różnych technik fotografowania i odkrywanie na nowo rzeczy, które już widzieliśmy.
Co ciekawe, fotografii kreatywnej można się nauczyć – nie zawsze musi ona być wrodzonym talentem. Chcąc pojąć jej zasady, warto dużo ćwiczyć: bawić się kadrem, próbować ustawień których dotychczas unikaliśmy, robić zdjęcia z innej perspektywy, o różnych porach dnia i wykorzystując różne barwy światła, tę samą scenę ujmować za każdym razem w inny sposób. To są właśnie podstawowe elementy fotografii kreatywnej – jeśli je pojmiemy, robienie kreatywnych zdjęć nie będzie stanowiło już dla nas żadnego problemu.
Fotografia kreatywna zamknięta w ramce
Kreatywne zdjęcia zazwyczaj już same w sobie są piękne i nie potrzebują żadnego oprawienia. Zdarzają się jednak takie, którym odpowiednia ramka nada jeszcze większego uroku i sprawi, że będą piękną dekoracją w naszym mieszkaniu. Decydując się na takie rozwiązanie, można wybrać nietuzinkowe ramki dostępne w sklepie internetowym.
Znajdziemy tam między innymi:
- czarne ramy z drewna,
- białe drewniane ramki,
- ramy z dębu,
- czarne metalowe ramy,
- złote ramy,
- ramy srebrne.
Kompozycja fotografii kreatywnej
Kluczem do wykonania niecodziennego zdjęcia kreatywnego, jest odpowiednia kompozycja. Powinna ona zawierać główny motyw lub jeden element, który będzie przyciągał wzrok. Nie może być on jednak jedyną rzeczą, która będzie umieszczona w kadrze. Sukces wykonania odpowiedniego zdjęcia polega właśnie na tym, aby elementy w tle współgrały z tym, co znajduje się w centrum zdjęcia.
Dodatkowych akcentów w tle nie może być jednak zbyt wiele, ponieważ będą sprawiały wrażenie chaosu. Nie powinno ich być też zbyt mało, gdyż fotografia będzie niepełna i odbiorca może jej nie zrozumieć tak, jakby autor sobie tego życzył.
Wszystkie elementy zdjęcia powinny być dokładnie przemyślane tak, aby cała kompozycja była przyjemna w odbiorze i jednocześnie przedstawiała coś kreatywnego.
Znaczenie kolorów
Kolory mają ogromne znaczenie, nie tylko w fotografii kreatywnej, ale ogólnie w sztuce. Dobry fotograf powinien dostrzegać barwy i ich potencjał oraz umieć je odpowiednio wykorzystać.
Poszczególne kolory wywołują różnego rodzaju emocje, skojarzenia, a nawet przywołują wspomnienia. Fotografia wykonana w odpowiednich barwach może mieć bardzo duży wpływ na jej odbiorcę.