Domowa galeria ścienna to dosyć popularny trend w stylizacji i nieustająco modna dekoracja wnętrz. Zdjęcia bliskich lub miłych naszemu sercu miejsc przywołują dobre chwile i poprawiają nastrój, lecz również mogą być modną aranżacją naszych mieszkań i domów. W dodatku aranżacją unikalną, której nie mają inni. Zaaranżowanie własnej galerii zdjęć na ścianie musi być przemyślane i uporządkowane, a zdjęcia wybrane w oparciu o przyjęty uprzednio klucz (motyw). Kluczem może być podróż, wczasy, wspólne spędzanie czasu, ogród czy cokolwiek innego.
Wybór motywu może być również związany z funkcją, jaką pełni pomieszczenie, w którym planujemy umieścić zdjęcia. W salonie dobrze sprawdzają się zdjęcia rodzinne, w sypialni można sobie pozwolić na więcej erotyki i ekstrawagancji. W przypadku galerii w kuchni korzystny będzie motyw zawierający nawiązanie do przygotowania posiłków.
Czym kierować się dokonując wyboru spośród wielu zdjęć?
Zdjęcia do galerii ściennej powinny być na tyle duże i wyraźne, by były dobrze rozpoznawalne z odległości kilku metrów. Z tego powodu wybierane są najczęściej zdjęcia portretowe, lub takie, których kompozycja jest bardzo prosta i nie występuje wielość szczegółów. Dzięki temu zdjęcia stają się widoczne i w oczywisty sposób wskazują na ich motyw przewodni.
Dokonując wyboru zdjęć do domowej galerii ściennej należy również zwrócić uwagę na klimat panujący we wnętrzu i kolory. Do stonowanych wnętrz w stylu skandynawskim bardzo dobrze sprawdzą się zdjęcia czarno-białe, lub dla kontrastu w intensywnych barwach. Zdjęcia w kolorze sepii będą odpowiednim wyborem w przypadku wnętrz rustykalnych.
Zdarza się, że nie mamy wystarczającej liczy dobrych zdjęć, by stworzyć z nich całą galerię. To nie problem, zdjęcia można świetnie połączyć z plakatami Desenio, czy oprawionymi w ten sam rodzaj ramek tkaninami funkcjonującymi we wnętrzu.
Kompozycja czyli układ zdjęć w galerii
Planując kompozycję zdjęć możemy skorzystać z kilku strategii. Wybór najlepszej podyktowany jest preferencjami, wielkością ściany i całego pomieszczenia. Pierwszą strategią jest powieszenie zdjęć w oparciu o jedną prostą linię, wybraną dowolnie dla kompozycji, na przykład pierwszy rząd zdjęć wieszamy w tym samym poziomie, a kolejne już dowolnie. Kolejną opcją jest wybór dużego zdjęcia umieszczanego w centralnym punkcie naszej galerii, a pozostałych mniejszych zdjęć niejako wkoło niego. Możemy również zdecydować się na równy, symetryczny układ – w takiej sytuacji kolejne zdjęcie wieszamy w określonej wysokości pod poprzednim, i w taki sam sposób kolejne. Wreszcie możemy opracować własną strategię, którą uznamy za najbardziej optymalny układ dla naszego pomieszczenia.
Ostatni szlif – oprawa
Jeśli wszystko już gotowe: zdjęcia wybrane, kolor przyjęty, ustalone rozmieszczenie pozostaje tylko oprawić zdjęcia. Ramki do zdjęć podlegają modą, wraz ze zmianami w stylizacji wnętrz. W związku z tym naczelną zasadą wyboru ramek jest ich spójność z wystrojem całego pomieszczenia. W przypadku stylu glam postawmy na coś z delikatnym błyskiem, jeśli wnętrze jest stonowane lecz wprowadzono do niego kolor, możemy trend ten zachować w ramkach. Jeśli jednak nie wiadomo, co wybrać sprawdzi się klasyka. Uniwersalne wąskie białe lub czarne ramki są zawsze na czasie.