W branży fotograficznej zarabiać można na mnóstwo sposobów. Popyt na tego typu usługi zgłaszają praktycznie wszyscy, od osób fizycznych, po wielkie korporacje. Na czym więc zarabiają fotografowie w Polsce na początku kariery i w jej późniejszych etapach?
Jak zarabiają początkujący fotografowie?
Wielu początkujących fotografów to wolni strzelcy, którzy wynagrodzenie uzyskują za jednorazowe zlecenia. Zwykle wykonują je dla osób fizycznych, którymi zwykle są członkowie rodzin i przyjaciele.
W Polsce szczególnie często pierwszym płatnym zleceniem fotografa jest wykonywanie zdjęć ślubnych. Koszty organizacji wesela są bowiem często bardzo wysokie, a przyszli nowożeńcy szukają sposobów na znalezienie oszczędności. Jednym z nich jest właśnie zatrudnienie początkującego fotografa, który za relatywnie niewielką opłatą uwieczni uroczystość na zdjęciach.
Skąd czerpią wynagrodzenie doświadczeni fotografowie?
Wraz z nabraniem doświadczenia fotografowie zazwyczaj starają się wyspecjalizować w jednej dziedzinie. Może to być fotografia biznesowa, fotografia mody, czy też stała współpraca na zlecenie agencji marketingowej.
Na początku kariery fotografowie zwykle traktują wykonywanie zdjęć jako dodatkowe źródło dochodu. Gdy jednak nabiorą doświadczenia, wyspecjalizują się w konkretnej dziedzinie fotografii i zyskają stałych klientów, to wtedy fotografia staje się ich głównym źródłem zarobków. Najlepsi i najwytrwalsi potrafią na tym zarabiać nawet kilkakrotność średniej krajowej.