Sztuczna inteligencja w fotografii

Przez lata fotografia rozwijała się wraz z rozwojem namacalnych technologii. Pojawienie się aparatów cyfrowych, czy lustrzanek było prawdziwą rewolucją. Obecnie rozwój fotografii dalej opiera się o technologię, ale pod postacią inteligentnych programów. Być może już niedługo sztuczna inteligencja będzie nawet w stanie generować całe zdjęcia dowolnego typu.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na fotografię?

Sztuczną inteligencję najłatwiej jest wykorzystać w inteligentnych telefonach. Tam praktycznie codziennie pojawiają się nowe opcje wspomagające wykonywanie i błyskawiczne edytowanie zdjęć. Choć więc pod względem technicznym smartfony nadal są znacznie słabsze od lustrzanek, to możliwe, że za kilka lat, to właśnie telefonami będzie można wykonać najlepsze zdjęcia.

Inteligentne programy w smarfonach uczą się bardzo szybko i już dziś potrafią analizować szczegóły fotografii, a następnie je udoskonalać przez takie efekty, jak rozmycie. Sztuczna inteligencja może też natychmiastowo usunąć niechciane obiekty z fotografii np. gałęzie drzewa zasłaniające fotografowany obiekt.

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić fotografa?

Rozwój sztucznej inteligencji w fotografii jest imponujący. Obecnie jest już dostępny program, który potrafi stworzyć w pełni realistyczną imitację zdjęć krajobrazów np. jaskiń, lasów, czy jezior. Przewiduje się, że wkrótce program komputerowych w kilka chwil będzie w stanie wygenerować praktycznie dowolny obraz, wyglądający identycznie, jak prawdziwe zdjęcie.