Na czym polega fotografia artystyczna?

Zdjęcia wykonuje się z wielu powodów, np. związanych z marketingiem i reklamą. Warto jednak pamiętać, że fotografia to przede wszystkim sztuka, która zmusza do przemyśleń i zachwyca swym pięknem. Co więc warto wiedzieć o fotografii artystycznej?

Czym jest fotografia artystyczna?

Granice sztuki są płynne. W zasadzie każdy może wykonać jakiekolwiek zdjęcie i stwierdzić, że jest ono dziełem artystycznym. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, jakie zdjęcia zaliczają się do fotografii artystycznych.

Można jednak przyjąć, że fotografia artystyczna powinna spełnić dwa warunki. Po pierwsze być stworzona dla celów niekomercyjnych. Po drugie powinna się ona wyróżniać unikatowością i niebanalnością.

Jak wykonać fotografie artystyczne?

Sprzęt fotograficzny jest tak zaawansowany, że daje możliwość wykonania niezliczonej ilości perfekcyjnych i realistycznych zdjęć. Co więcej, można je potem zedytować w programach i aplikacjach, by uzyskać jeszcze bardziej zachwycający efekt. Twórcy fotografii artystycznej także korzystają ze zdobyczy i możliwości technologicznych , chociażby przez wykorzystanie takich efektów jak rozmycie.

Niemniej dla fotografii artystycznej dużo ważniejsze jest ukazanie obrazu w sposób kreatywny i zawarcie jakiegoś przekazu dla odbiorcy. Obiektem fotografii artystycznej może być praktycznie każdy i wszystko. Najważniejsze jest to, aby fotograf miał oryginalny pomysł na zdjęcie.