Jaki sprzęt powinien mieć zawodowy fotograf?

Dawniej do prowadzenia biznesu fotograficznego konieczny był w zasadzie aparat i sprzęt do wywoływania zdjęć. Obecnie rozwiązania technologiczne są tak różnorodne, że warto zainteresować się także innymi rodzajami sprzętu. Co więc jest konieczne do prowadzenia biznesu fotograficznego?

Jaki aparat dla profesjonalnego fotografa?

Naturalnie każdy fotograf musi mieć aparat do wykonywania zdjęć. Ceny aparatów cyfrowych, czy też lustrzanek rozpoczynają się od kilkuset, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych. Na szczęście, chcąc być profesjonalnym fotografem wcale nie trzeba mieć najdroższego sprzętu.

Na początku działalności najlepiej kupić po prostu dobry sprzęt, którego stosunek jakości do ceny jest możliwie najlepszy. Tak naprawdę to najdroższe i najlepsze modele aparatów przydają się dopiero wtedy, gdy wykonuje się wysoce skomplikowane projekty, np. dla najbardziej wymagających agencji reklamowych.

Zwykle warto zaopatrzyć się także w statyw do aparatu. Jego cena waha się od około 100 do 1 000 zł. Statyw zwiększa jednak komfort pracy i pozwala wykonywać lepsze zdjęcia. Ten sprzęt jest szczególnie przydatny, gdy fotografii dokonuje się w plenerze.

Jaki komputer dla fotografa?

W każdym biznesie koniecznie trzeba posiadać komputer. W przypadku fotografa przyda się on nie tylko do spraw administracyjnych, ale także np. do prowadzenia własnej strony internetowej oraz firmowych profili na portalach społecznościowych. Ponadto na komputerze fotograf może dokonywać obróbki swoich zdjęć.

Optymalnie jest posiadać sprzęt wysokiej jakości, który umożliwia komfortowy retusz zdjęć i bezproblemową obsługę zaawansowanych programów graficznych. Pożądany jest tu duży dysk SSD, szybki procesor, dobra karta graficzna i obszerna pamięć RAM. W praktyce dobrze jest mieć nie tylko komputer stacjonarny, ale również laptop, który umożliwia pracę z każdego miejsca. Koszty mogą się wiązać również z wykupieniem licencji programów graficznych.

Na początku działalności fotografa zwykle jednak wystarczający jest standardowy komputer biurowy. Do wykonywania mniej skomplikowanych obróbek fotografii sprawdzi się bowiem praktycznie każdy sprawny sprzęt komputerowy.

Kiedy fotograf powinien mieć drona?

Dron to sprzęt, który umożliwia tworzenie wyjątkowych zdjęć. Jednocześnie jednak wiążą się z nim spore koszty, a używa się go zwykle wyłącznie w przypadku wymagających zleceń. Na ogół więc na początkowym etapie działalności biznesu zdjęciowego dron nie jest koniecznością.

Dopiero później warto się nim zainteresować, ponieważ dostęp do drona oznacza też możliwość uzyskania ciekawszych i lepiej płatnych zleceń. Dronem można przecież wykonywać np. zdjęcia 360 stopni, na które zapotrzebowanie stale rośnie, szczególnie w szeroko pojętej branży reklamowej.